• +48 32 730 24 74, +48 666 843 799
 • biuro@pphukondor.pl

Elektrowrzeciono Regeneracja

Regeneracja elektrowrzecion CNC

Elektrowrzeciono Regeneracja

Regeneracja elektrowrzecion CNC

Elektrowrzeciona CNC są urządzeniami z dziedziny mechaniki precyzyjnej. Osiągają bardzo wysokie obroty rzędu 25000obr/min, poddawane są ekstremalnym obciążeniom podczas procesów obróbki CNC, są to urządzenia niezwykle precyzyjne a zarazem delikatne w naprawie.

Elektrowrzeciona / wrzeciona zastosowane są w maszynach CNC, takich jak: szlifierki cnc, centra obróbcze, frezarki, tokarki, plotery. Wrzeciona zastosowane są w maszynach do obróbki metalu, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, granitu, szkła itp., odpowiedzialne są one bezpośrednio za obrabiany element. Każde wrzeciono / elektrowrzeciono zakończone jest stożkiem który umożliwia pobór narzędzi do obróbki. Zazwyczaj w wrzecionach stosuje się automatyczną wymianę narzędzi wygląda to w taki sposób iż, wrzeciono zbliża się do magazynu z narzędziami zwalnia narzędzie z mocowania wrzeciona(stożek) po czym otwiera uchwyt by pobrać kolejne narzędzie. Elektrowrzeciona / wrzeciona posiadają różne typy chłodzeń oraz starowań. Chłodzone są powietrzem lub cieczą chłodzącą. W większości przypadków wrzeciona smarowane są smarem stałym, jednak przy większych wrzecionach producenci czasami stosują smarowanie łożysk mgłą olejową.

Elektrowrzeciona osiągają takie obroty z względu na ich napęd oraz uzwojenia. Za napęd elektrowrzeciona odpowiada falownik który częstotliwością napięcia reguluje obroty elektrowrzeciona co w połączeniu z dedykowanym uzwojeniem umożliwia uzyskanie tak dużych prędkości obrotowych. Jednakże wrzeciona napędzane są poprzez silnik. Na wrzecionie zazwyczaj zamocowane jest koło pasowe które za pomocą paska zębatego zostaje napędzane przez silnik, wrzeciona z reguły nie uzyskują tak wysokich obrotów jak w przypadku elektrowrzecion.

Sensoryka elektrowrzecion / wrzecion.

W wrzecionach stosuje się sensorykę na bazie czujników indukcyjnych (zbliżeniowych) które obserwują wszystkie ruchy wrzeciona po czym powiadamiają maszynę o danym działaniu. W wrzecionach/ elektrowrzecionach stosuje się również encodery, które umożliwiają jeszcze bardziej precyzyjne śledzenie ruchów elektrowrzeciona przez maszynę.

Niezwykle precyzyjnym elementem są łożyska zazwyczaj stosuje się łożyska hybrydowe ceramiczne. Pasowanie łożysk to bardzo ważny proces, odpowiedni dobór tulei dystansowych docisku oraz pomiary czopów, obudowy. W tym procesie wykonujemy pomiary z dokładnością mikrona.(0.001mm) Jest to najważniejszy proces odpowiednie spasowanie wszystkich elementów, które wchodzą w zespół łożysk wrzeciona / elektrowrzeciona. Wszystkie elementy sprawdzamy pod kątem wymiarów fabrycznych czy wszystkie elementy mają odpowiednie wartości jeśli pomiary wskazują inaczej wykonujemy nowe elementy o właściwych wymiarach np. tuleje dystansowe łożysk są bardzo często zużyte . Dlatego też często trzeba je wykonać i zastąpić nowymi.

Firma PPHU KONDOR Sp. z o.o.  jest w stanie naprawić praktycznie każde elektrowrzeciono oraz awarię z nim związana: wymiana łożysk, wymiana sesoryki (encoder, czujniki indukcyjne), regeneracja stożka zacisku narzędzia, regeneracja tłoka, regeneracja mechanizmu zacisku narzędzia, odbudowa kanałów chłodzenia, smarowania oraz inne usterki. Typową usterką jest uszkodzenie łożysk co łatwo zdiagnozować poprzez hałas dobiegający z wrzeciona/elektrowrzeciona oraz luz osiowy wirnika.

Każde wrzeciono elektrowrzeciona zostaje wyważane w klasie, w której zaleca producent.

Wyważamy wirnik dynamicznie (w ruchu) oraz po montażu kompletne wrzeciono / elektrowrzeciono

Wyważanie:

Posiadamy korpusową , dwupłaszczyznową wyważarkę Cimat – 100 H2PS, oraz urządzenie umożliwiające wyważanie zewnętrzne bez konieczności demontowania wirnika. Jesteśmy w stanie wyważyć rożnego rodzaju wirniki, wały od 0,5 kg do 130 kg oraz długości nie przekraczającej 1755mm. Jeśli chodzi o wyważenie zewnętrzne mamy możliwość wyważenie każdego rodzaju silnika, elektrowrzeciona bez względu na moc oraz gabaryty. Specjalizujemy się w wyważaniu statycznym oraz dynamicznym. Jakość naszych usług potwierdzamy protokołem pomiarowym, w składzie protokołu znajduje się pomiar detalu podczas rozpoczęcia prac oraz pomiar końcowy. Specjalizujemy się wyważeniem precyzyjnym, klasy rzędu 0,4 G, 1G. Każda z usług jest wykonywana przez wykwalifikowanych serwisantów co potwierdzają aktualne certyfikaty. Posiadamy spore doświadczenie w tej dziedzinie

Regeneracja wrzecion wygląda mniej więcej w następujący sposób:

 • Każde wrzeciono elektrowrzeciono wraz z oprawką narzędzia można wysyłać w celu bezpłatnych oględzin do siedziby firmy PPHU KONDOR Sp. z o.o.
 • Zapewniamy również przyjazd wykwalifikowanych serwisantów w celu demontażu przed regeneracją oraz montażu zregenerowanego wrzeciona lub elektrowrzeciona.
 • Oględziny pozwolą na wstępny kosztorys oraz określenie czasu realizacji usługi regeneracji wrzeciona elektrowrzeciona.
 • Po precyzyjnej naprawie, dokładnych pomiarach oraz wyważeniu którego jakość potwierdzamy protokołem wywarzania, wrzeciono przechodzi serie testów sprawdzających wyniki, analizy zapisane zostają w protokole naprawy, który wraz z zregenerowanym wrzecionem trafia do klienta w wcześniej ustalonym terminie.

WYKONUJEMY:

 • Wymianę łożysk precyzyjnych zgodnie z normami producenta
 • Przezwajanie elektrowrzecion
 • Wyważenie wrzeciona
 • Justowanie enkoderów wraz z testowaniem sensory ki
 • Testowanie sprawności mechanizmu uchwytu narzędzia
 • Precyzyjne pomiary poszczególnych elementów

 

Regeneracja wygląda w sposób następujący:

 • Demontaż uszkodzonego wrzeciona wraz z analizą jego uszkodzeń oraz skalkulowanie kosztów naprawy
 • Pomiar poszczególnych części wrzeciona. Kontrola czy poszczególne wymiary odpowiadają zadanym tolerancjom
 • Statyczne wyważanie wszystkich obrotowych części przed montażem. Podczas próbnej pracy wrzeciona następuje dalsze dynamiczne wyważanie kompletnego wrzeciona
 • Montaż wrzeciona wraz z pomiarem i prawidłowym ustawieniem wszystkich mechanicznych i elektrycznych części
 • Próbna praca naprawianego wrzeciona oraz test wszystkich funkcji i cech wrzeciona
 • Kontrola wszystkich mechanicznych i elektrycznych parametrów. Ustawianie i sprawdzenie nadajnika obrotów i sensorów wrzeciona

 

Zapraszamy do skorzystania Naszych usług. Więcej informacji na www.pphukondor.pl